joi, 8 februarie 2018

Seriozitate germană: nicio surpriză în sferturile Cupei!

Acum câteva zile puneam o întrebare: cine va produce surpriza în Cupa Germaniei? După meciurile disputate marți și miercuri avem și răspunsul: Nimeni! Bayern München, Bayer Leverkusen, Eintracht Frankfurt și Schalke 04 compun careul de ași al DFB Pokal, toate fiind echipe din prima treime a Bundesligii. Dar să aruncăm o privire asupra felului în care s-a calificat fiecare dintre ele:

SC PADERBORN – BAYERN MÜNCHEN  0-6
(Coman, Lewandowski, Kimmich, Tolisso, Robben -2)

Așa cum anticipam, Bayernul n-a riscat nimic pe terenul liderului din liga a treia. A trimis pe gazon o echipă pe care probabil o vom vedea într-o compoziție foarte asemănătoare și în Champions League iar jucătorii bavarezi au tratat foarte serios meciul fiind concentrați și motivați din primul până în ultimul minut. Singura îngrijorare a produs-o accidentarea lui Thomas Müller care a călcat greșit la primul gol și a fost schimbat la capătul primei jumătăți de oră însă a fost doar o măsură de precauție, internaționalul german neavând nimic grav. O mențiune specială pentru Paderborn, care spre deosebire de alte echipe mai cu ”ștaif” din Bundesliga, nu s-a baricadat în apărare ci a jucat curajos și ofensiv. Gazdele n-au marcat dar și-au trecut în cont un gol anulat și două posibile penaltyuri neacordate (decizii la limită ale arbitrilor) precum și o bară.

BAYER LEVERKUSEN – WERDER BREMEN  4-2 (2-2)
(Brandt -2, Havertz, Bellarabi / Kruse, Johannsson)

Aspirinele au început meciul cu gândul în altă parte și până să se dezmeticească s-au trezit conduse cu 2-0 la capătul a doar 7 minue de joc. Euforia le-a fost dăunătoare însă oaspeților care au luat gol pe contraatac înainte de pauză și astfel gazdele au reintrat în meci. A fost o repriză secundă echilibrată, cu Leverkusen mai incisivă și mai energetică dar cu Werder Bremen impresionând prin calitatea jocului, una cu mult peste locul 15 pe care-l ocupă în Bundesliga. Golul superb înscris de tânărul Julian Brandt a trimis însă meciul în prelungiri acolo unde ambele echipe s-au aruncat feroce, cu ultimele puteri, una asupra celeilalte, încercând să tranșeze lupta înainte de loteria penaltyurilor. A reușit să o facă Leverkusen asta și pentru că a avut în Heiko Herrlich un antrenor mai inspirat (dar și mai blindat cu soluții de calitate) în ceea ce privește schimbările. Bremen iese cu capul sus din scenă și pentru a se pune la adăpost de pericolul retrogradării nu trebuie să facă altceva decât să repete în Bundesliga jocul foarte bun de marți.

EINTRACHT FRANKFURT – FSV MAINZ 05  3-0
(Rebic, Hack-autogol, Mascarel)

Un meci în care lucrurile cele mai interesante s-au petrecut în tribune, acolo unde cele două galerii au oferit un spectacol de zile mari. Suporterii Mainzului, aflați în perioada Carnavalului, costumați în accesorii și culori specifice, au făcut show aruncând la un moment dat după adversari cu... bomboane! Cel mai încântat de moment s-a dovedit a fi centralul Deniz Aytekin care s-a servit cu una dintre aceste ”arme albe” aterizate pe teren. Apropos de teren, e locul în care Eintracht a câștigat calificarea în semifinale dar fără să facă mare lucru pentru asta. Vulturii au făcut un meci modest dar au beneficiat de trei cadouri cu fundiță din partea oaspeților. Probabil că la Mainz în perioada Carnavalului e obiceiul să faci daruri iar dacă suporterii lor au oferit bomboane, jucătorii, în special Adler și Hack au oferit mingi de gol adversarilor. Oricum, dacă Mainzul va avea aceeași prestație și în Bundesliga s-ar putea ca această sărbătoare să-i prindă la anul în liga a doua.

SCHALKE 04 – VFL WOLFSBURG  1-0
(Burgstaller)

Partida a constituit capul de afiș al sferturilor de finală fiind teoretic meciul cel mai echilibrat dacă punem în cântar nu doar locurile din clasament ci și valoarea individuală a componenților loturilor. Iar oaspeții au început într-adevăr curajos și consistent însă elanul le-a fost tăiat după nici un sfert de oră de joc de către austriacul Guido Burgstaller care a oferit o mostră excelentă despre modul cum inteligența, sângele rece și precizia pot compensa lipsa de viteză în derularea unui contraatac. Ce a urmat apoi poate fi sintetizat perfect de imaginea surprinsă de camerele tv spre finalul meciului cu un puști din tribunele Veltins Arena, care dormea dus în scaun. Schalke a închis meciul, a blocat drumul spre poarta lui Fährmann, a ținut de minge și s-a calificat mai departe în cel mai clasic stil italian. Ce-i drept nici Wolfsburg n-a reușit să-i pună prea mari probleme. Trupa lui Martin Schmidt a părut să nu aibă idei, energie și atitudine astfel că în cea mai mare parte a meciului a măcinat în gol. Bara lui Malli și posibilul henț al lui Nastasic în careu nu pot schimba impresia generală, aceea că lupii nu meritau calificarea în semifinale

Tragerea la sorți a semifinalelor Cupei Germaniei va avea loc pe 11 februarie iar partidele se vor desfășura pe 17 și 18 aprilie.